Contact icon

62 501 24 34

Contact icon

691 170 668 - tlenoterapia

Contact icon

792 317 779 - hospicjum, żywienie, opieka domowa

Email icon

biuro@medyk-online.pl

Śledź nas w social mediach

Facebook icon logo
Kriokomora

Kriokomora

Krioterapia ogólnoustrojowa to zabieg wykorzystujący lecznicze zastosowanie zimna. Najtrafniejszym określeniem działania klinicznego krioterapii ogólnoustrojowej jest wypowiedź R. Fricke z 2002r. z sympozjum dotyczącemu temu tematowi w Westerland-Klinik w Bad Seebruch :"Jest to terapia naturalna, bez praktycznie ubocznego działania. Ułatwia usprawnianie dzięki wywołaniu komfortu psychicznego, analgezji, rozluźnienia mięśni, przekrwienia tkanek, powodowania ustępowania obrzęków i wysięków (...). Hamuje procesy zapalne i przebieg procesów autoimmunizacyjnych, wywiera wyraźne działanie przeciwbólowe, poprawia stan funkcjonalny w zapalnych chorobach stawów, zmniejsza napięcie mięśni, zwiększa siłę i sprawność mięśni, rozluźnia oskrzela. Obserwuje się wyraźną poprawę w takich chorobach jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Szczególnie należy ją stosować jako leczenie uzupełniające w reumatologii, w stanach po urazach i po zabiegach operacyjnych, w spastycznych chorobach płuc, w porażeniach spastycznych i wybranych chorobach skóry". Oprócz wszystkich pozytywnych aspektów, które zostały przytoczone w wypowiedzi R. Fricke warto zwrócić uwagę jeszcze na zwiększanie zakresu ruchów w stawach po korzystaniu z zabiegów.


Zabieg składa się z 3 faz:

 1. Wejście do przedsionka - Pacjent spędza tam zawsze 30 sekund, w przedsionku panuje stała temperatura -60st.C
 2. Przejście do komory głównej - Pacjent spędza tam od 1,5 minuty do maksymalnie 3 minut, czas zabiegu wydłużany jest stopniowo o 30 sekund co 2dni, wraz w modulacją czasu obniżana jest również temperatura, która wyjściowo wynosi -110st.C i co 3 dni obniżana jest o 10 st.C aż do osiągnięcia temperatury -130st.C. W trakcie przebywania w komorze głównej Pacjent proszony jest o pozostawanie w ciągłym ruchu, chodzenie w kółko ze zmianą kierunku, ruszanie rękoma. A także o powolne oddychanie, gdzie wdech jest 2x krótszy niż wydech.
 3. Rozgrzewka - po wyjściu z komory Pacjent proszony jest o jazdę na cykloergometrze przez min. 15min, tak aby rozgrzać ciało. Pacjent może wykonywać również ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego.

Przed wejściem powinno zachować się wszelkie środki ostrożności a także wymagane jest wykonywanie poleceń Fizjoterapeuty obsługującego zabieg. Należy:

 1. Zdjąć wszystkie metalowe elementy z ciała (kolczyki, łańcuszki, pierścionki);
 2. Wyjąć szkła kontaktowe, zdjąć okulary korekcyjne;
 3. Poddać się pomiarowi ciśnienia tętniczego (CIŚNIENIE NIE MOŻE PRZEKRACZAĆ 150/90);
 4. W przypadku wilgotnej skóry osuszyć ją przed wejściem np. ręcznikiem.

Wymagany strój do Kriokomory:

 • strój kąpielowy dla Pań, szorty dla Panów
 • Czapka/opaska na uszy
 • grube rękawiczki
 • grube skarpety pod kolano
 • maseczka na twarz
 • chodaki (dostępne w placówce przed zabiegiem)
 • obuwie zmienne